preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vladimira Nazora Rovinj

Login
Kalendar
« Rujan 2021 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Upisi u srednje škole

Erasmus+

Novi broj!

Radioigre

Gremo u Gandusio!

U sklopu projekta Institucionalizacija zavičajne nastave učenici sedmih razreda i polaznici Likovne grupe naše škole proveli su projekt Gremo u Gandusio posvećen Antoniju Gandusiju, poznatom talijanskom glumcu rođenom  u Rovinju, a po kojemu gradsko kazalište nosi ime od 1923. godine. Projekt su osmislili i realizirali učitelji  Dejana Tavas i Toni Žufić

Istražujući dostupne dokumente, a s obzirom na različite podatke o godini rođenja, priklonili smo se podatku da je Antonio Gandusio rođen 29. srpnja 1873. te ovim projektom obilježavamo 150. godišnjicu njegova rođenja i 100 godina otkako kazalište nosi njegovo ime.

Sedmaši su u sklopu projekta anketirali građane kako bi saznali koliko znaju o Antoniju Gandusiju, proučavali njegovu biografiju i snimali filmove, a polaznici Likovne grupe izrađivali su filmske plakate.

Prezentacija učeničkih plakata, projekcija učeničkog dokumentarnog filma i najuspješnijih kratkih filmova održana je u rovinjskom kazalištu 29. svibnja, a najbolji učenički film je, prema glasovima publike, nagrađen.

Rovinjske šterne

Projekt "Rovinjske šterene - zaboravljne ljepotice"  trajao je od rujna 2021. do svibnja 2022. radila a sudjelovali su učenici 2.ih, 3.ih, 5.ih i 8.ih razreda. Cilj je projekta bio upoznati rovinjske bunare (šterne) koje su nekad bile veoma važne za preživljavanje stanovništva kod velikih sušnih razdoblja.

Tako su učenici saznali da je nekad u Rovinju bilo više od 200 šterni koje su skupljale kišnicu, imale posebne filtere za vodu i posebno građena spremišta ispod gornjeg dijela bunara u kojima se zadržavala voda. Na slobodnim aktivnostima 3.r „Čuvari zavičajne baštine“ učenici su istraživali, popisivali, mapirali na karti i obilazili bunare. Također su osmislili igru „Hvatanje šterni“ te rebuse za lakše otkrivanje lokacija na kojima se nalaze iste.  Na satovima Likovne kulture 2.r je izrađivao bunare od glinamola, dok su 5. razredi slikali bunare u kombiniranoj tehnici (tempera, kolaž). Učenica 8. razreda je uz mentorstvo profesora Likovne kulture, Tonija Žufića, izradila slikovnicu.

Tiskana je slijepa karta za samu igru uz papir na kojem je trebalo otisnuti „medaljice“ koje su zalijepljene pored svake šterne (9 lokacija) te rebusi uz kartu za najmlađe igrače. Također je tiskana slikovnica učenice Katje Slobode, dvojezična brošura i plakati. Također je izrađena internet stranica www.sterne.hr (dvojezična -na hrvatskom i talijanskom) na kojoj se nalaze adrese i fotografije pronađenih šterni.

Prezentacija projekta održana je 27. svibnja u Rovinju na ljetnoj terasi Zajednice Talijana „Pino Budicin“ uz svečani program i gostovanje zbora KUD „Marco Garbin“. Najveće uzbuđenje izazvalo je samo igranje igre „Hvatanje šterni“ na kojoj je sudjelovalo više od 50 učenika od 5.-8. razreda raspoređenih u desetak grupa i proglašavanje pobjednika igre uz prigodne nagrade.

U prilogu možete naći fotografije, radove učenika kao i medijske isječke. 

Istarske orhideje

Divlje istraske orhideje

Projekt zavičajne nastave u šk. god. 2019./20. zvao se „Istarske orhideje“. Cilj je projekta bio upoznati učenike s ovim rijetkim cvijetom, proučavati ga iz perspektive likovne umjetnosti, književnosti, biologije te zaštite okoliša.

Na nastavi Hrvatskog jezika učenici su istraživali legende o Orhidejama, na Građanskom odgoju proučavali su Zakon o zaštiti okoliša, na Biologiji su proučavali karakteristike ovog cvijeta i fotografirali ga, dok su na nastavi Likovne kulture dizajnirali otisak za majice te podloške za kuhinju i podloške za miša.

Kako je cilj projekta da se o ovoj perjanici naše flore glas proširi što dalje, u dogovoru s LC Studiom, s kojim smo surađivali pri tisku naših materijala, dogovoreno je da se omogući svim zainteresiranim (mamama i tatama, bakama  i djedovima, braći i sestrama, susjedima, prijateljima….) da kupe finalne proizvode – majice i podloške. U dogovoru s LC Studiom, 10 kuna od svake kupnje bit će donirana školi za Likovnu grupu.

U prilogu možete pronaći dizajn koji su osmislili učenici.

 

Rovinjski olimpijci

U sklopu projekta Institucionalizacija zavičajne nastave naša je škola od listopada 2018. do travnja ove godine radila na projektu Rovinjski olimpijci u kojemu su sudjelovali učenici sedmih razreda. Cilj je projekta bio upoznati rovinjske sportaše koji su sudjelovali na olimpijskim igrama. Tako su učenici saznali o Silvanu Abbi, Giovanniju Paliagi, Giansandru Rudanu, Robertu Tomaševiću i Goranu Volareviću.

Na nastavi Hrvatskoga jezika učenici su istraživali, pisali  životopise i intervjue, na Likovnome redizajnirali olimpijske dresove i modelirali, a najveće uzbuđenje nastupilo je kada su našu školu posjetili olimpijci Rudan i Tomašević, treneri Iskra i Banko, a s Volarevićem koji je u Italiji, uspostavljen je video poziv.

Tiskana je i radna knjižica s radovima učenika, a prezentacija projekta održana je na festivalu zavičajnosti u Umagu 17. svibnja te svečanoj sjednici učiteljskoga vijeća povodom Dana škole.

Pogledajte prezentaciju projekta na YouTube-u

https://www.youtube.com/watch?v=ayg-NQlqDIw

Radnu knjižicu preuzmite u nastavku.

Priloženi dokumenti:
Rovinjski olimpijci.pdf

Cissa iz dubine mora

„Cissa iz dubine mora“ je projekt Zavičajne nastave naše škole u školskoj godini 2017./2018.

Legenda o potonulom gradu, Cissi, poslužila je kao motiv iz kojeg su proizašli likovni radovi naslanjajući se na dojmove, zamišljanja, intuiciju i maštu. Ova nas je legenda inspirirala da čaroliju neistraženih rovinjskih dubina iskažemo ekspresijom plavetnila poigravajući se apstrakcijom.

Skrivena i netaknuta satkala je Cissa svoju neponovljivu i nadasve jedinstvenu priču nudeći nam ljepotu čudesnog svijeta podmorja.

Pogledajte prezentaciju projekt na YouTube-u

https://www.youtube.com/watch?v=Bj6818un3mo

Oporučno, nama

Oporučno, nama“  je  školski projekt institucionalizacije zavičajne nastave naše škole od rujna 2016 do svibnja 2017.

Oporučno je Petar Stanković (Pietro Stancovich)  nama pustio na čuvanje  svoju ostavštinu u gradu svoje mladosti, Rovinju.

U  aktivnosti bili su uključeni svi učenici viših razreda škole. Sam projekt započeo je posjetom Zavičajnom muzeju Grada Rovinja i Zbirci Stancovichiana. Ravnateljica muzeja Marija Smolica učenicima je održala predavanje na temu Petra Stancovicha i njegovoj ostavštinisačuvanoj u memorijskoj knjižnici.

Vizualni sadržaj knjižnice poslužili su kao polazište u vizualnom istraživanju/stvaranju likovnih radova. Isti su radovi implementirani u Knjižicu aktivnosti-Stancovichiana, tiskanoj u sklopu projekta.

Pogledajte kako je izgledao mapping na školi

https://www.youtube.com/watch?v=Y9ulnvh9NLg

Priloženi dokumenti:
Oporucno nama.pps

preskoči na navigaciju