« Rujan 2021 »

Dobro došli u knjižnicu!

knjižnica je za korisnike otvorena

svakim radnim danom od 08:00 do 14:00 h

pauza u radu s korisnicima od 11:00 do 12:00

Knjižnica OŠ Vladimira Nazora smjestila se na drugom katu monumentalne zgrade izgrađene davne 1839. godine odakle „puca“ impresivni pogled na rovinjske krovove i slikovite dimnjake. Naša je knjižnica s radom počela 1978. godine.

Fond knjižnice trenutno broji preko šest tisuća naslova knjiga, reprezentativan broj A/V građe (VHS, CD i DVD kao dopuna nastavnim cjelinama svih predmetnih područja), a kontinuirano primamo i desetak naslova periodike; posebno smo ponosni na zavičajnu zbirku knjiga i drugih tiskovina – „Histrica“. U školskoj se knjižnici nalazi kutak za čitanje i učenje, a na raspolaganju našim korisnicima tu je i računalo spojeno na internet.

Djelatnost školske knjižnice sastavni je dio odgojno-obrazovnog i knjižničnog sustava. Od ostalih aktivnosti u knjižnici se organiziraju i provode književni susreti i izložbe, a tu nastupa i vrijedna Novinarska grupa koja je zaslužna za izradu sada već nadaleko poznatog i priznatog školskog lista „Galeb“ te snimanje i produkciju radijskih emisija (Film srijedom, radioigre).

U našu su knjižnicu dobrodošli i roditelji učenika za koje smo pripremili mali „Kutak za roditelje“ gdje se mogu pronaći knjige eminentnih svjetskih stručnjaka iz područja odgoja i obrazovanja djece.

Radujemo se vašem dolasku!

Zoran Njegovan, prof. i dipl. bibl.

Školski list Galeb

Školski list «Galeb» izlazi već punih 40 godina! Da, dobro ste pročitali - prvi broj na «šapirografu» izvukao je sa svojim učenicima prof. Vlastimir Pavić 1964. godine.

Danas se «Galeb» priprema i tiska na pedesetak stranica A4 formata čak 2 puta godišnje što je jedinstveni primjer školskog izdavaštva u Hrvatskoj! List se u proteklih 40 godina modernizirao i danas se priprema na računalu u profesionalnom grafičkom programu i potom tiska u tiskari u tiražu od 200 primjeraka. List u cjelosti priprema Novinarska grupa škole.

Pored aktualnosti iz života i rada škole, list je pun učeničkih literarnih i drugih radova svih uzrasta pa je u pravom smislu riječi naš školski godišnjak.

List priprema i uređuje: Novinarska sekcija škole

Urednik, voditelj, grafička priprema: Zoran Njegovan, prof. i dipl. bibl.

Lektira

eLektire

eLektire na adresi http://lektire.skole.hr sadržavaju cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca, uključujući i ona s popisa obvezne školske lektire, u elektroničkom formatu. Pristup sadržajima eLektira je besplatan, a sadržaji su dostupni učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima uz korištenje elektroničkog identiteta u sustavu AAI@Edu.hr.

Cilj ovog zajedničkog projekta Bulaja naklade i CARNeta  je da u dogledno vrijeme na Internetu budu dostupne sve osnovnoškolske i srednjoškolske lektire, kako obavezne tako i neobavezne, te ostala djela hrvatskih i stranih pisaca, sve pripremljeno prema uobičajenim standardima za objavljivanje lektirnih izdanja te popraćeno odgovarajućim dodatnim sadržajima poput bilješki o piscu i djelu, napomenama i objašnjenjima, rječnicima manje poznatih riječi, raznim zanimljivostima, ali i slikovnim materijalima, zvučnim zapisima, te videom i drugim multimedijskim sadržajima.

Dostupna on-line lektirna djela za učenike nižih razreda (predmetna nastava).

Zbirka on-line književnih djela na hrvatskome jeziku.

UPUTE ZA PISANJE LEKTIRE

• Prije čitanja pripremi olovku i bilježnicu (papir).
  • Za vrijeme čitanja, vodi zabilješke (imena likova, vanjski opis lika,mjesto radnje i slično).
  • Bilježi svoja zapažanja: što ti se sviđa, što ne, što je zanimljivo, što misliš o likovima, što osjećaš…  zapažanja piši za vrijeme čitanja, a ne nakon što si pročitao/la cijelu knjigu!
  • Nakon čitanja u nekoliko rečenica objasni kako ti se djelo svidjelo i zašto. Mišljenje izrazi svojim riječima.
  • Sada uredno (prema zadatcima) svoje zabilješke napiši na trgovački papir. Piši kemijskom olovkom.
Primjer aktivnosti: International Bookmark Project

Novinarska grupa škole uključila se u međunarodni „Bookmark project“  školskih knjižnica (o čemu smo već pisali) s ciljem izrade i razmjene tematskih straničnika (popularnih bookmarka). Škola partner u ovom projektu bila je St. François Girls College iz grada Port of Spain na otoku Trinidadu, a rezultate rada i razmjene možete pogledati u nastavku...

Priloženi dokumenti:
Nasi bookmarksi.pdf

Primjer aktivnosti: Izložba kako vidim školsku knjižnicu?