Učenici Gitarskog odjela upoznali najvažnije tršćanske glazbene institucije
Autor: Zoran Njegovan, 20. 11. 2023.

Učenici Gitarskog odjela naše Glazbene škole oduševljeni su se vratili s didaktičkog putovanja u Trst. Pod vodstvom prof. Domagoja Terzića i u pratnji prof. Darija Budicina mladi gitaristi imali su priliku posjetiti Kazališni muzej „Carl Schmidl” gdje su pod vodstvom kazališne pedagoginje Marte Finzi upoznali bogatu kolekciju povijesnih instrumenata, pravo blago ovog muzeja. No to nije sve, učenici gitare su bili i u posjetu Državnom konzervatoriju za glazbu „Giuseppe Tartini” gdje su pod vodstvom direktora Sandra Torlontana, također gitarista,  posjetili konzervatorij, njegove učionice, koncertne sale, bogatu biblioteku, fonoteku, ali i interaktivnu muzičku sobu posvećenu velikom istarskom skladatelju Giuseppeu Tartiniju. Ova soba čuva pravo malo blago koje svjedoči o životu i djelu velikog skladatelja. Učenici su mogli vidjeti rukopise, partiture, pisma, memorabilije te osobne predmete poput perike i Tartinijeve posmrtne maske koja nas vraća u njegove posljednje trenutke ovozemaljskog života. Posjet Konzervatoriju obilježio je i emotivan  susret s bivšim učenikom naše škole koji je svoje prve gitarističke korake napravio u klasi prof. Domagoja Terzića, a sada je student treće godine prestižnog tršćanskog konzervatorija i jedan od njegovih najboljih studenata. On je Giovanni Battista Uggeri Michelini i naše je učenike zadivio svojim umijećem sviranja i izvedbom skladbe „Recuerdos de la Alhambra” jedne od najljepših kompozicija ikad napisanih za klasičnu gitaru. Ovaj uzbudljiv i sadržajno bogat didaktički posjet Trstu okončan je posjetom istinskom hramu kulture, kazalištu „Giuseppe Verdi”. Jedno od najljepših europskih kazališta i institucija koje spada među najcjenjenije europske operne kuće oduševilo je mlade rovinjske gitariste. Učenici gitarskog odjela naše škole uživali su u komornoj verziji Mozartove opere „Čarobna frula”. Predstava „Zauberflöte - Fantazija u jednom aktu” u režiji Andree Binettija, orkestralnoj adaptaciji Paole Magnanini i pod vodstvom koncert majstora Stefana Furinija bila je prilagođena dobi učenika i njihovim interesima pa su oni itekako uživali u izvedbi ove glazbene bajke bezvremenske ljepote. Protagonisti predstave bili su tenori Francesco Napoleoni (Tamino) i Giacomo Segulia (Tri dame), sopranistice Veronica Foia ( Papagena i Astrifiammante) i Patricia Daniela Fodor (Pamina), bariton Andrea Binetti (Papageno) i bas Rustem Eminov (Sarastro). Za kraj ovog sadržajnog i emocijama ispunjenog posjeta Trstu naši su učenici uz stručnu pratnju gosp. Gunthera Subana, voditelja odnosa s javnošću Teatra Verdi, obišli sve prostorije kazališta, kazališnu binu, upoznali se s njegovom poviješću, osluhnuli kako izgledaju probe i pripreme opere... Gosp. Suban bio je dirnut interesom naših učenika koji su pokazali veliki interes i postavljali mnoštvo pitanja te je pohvalio njihovo ponašanje koje je bilo prikladno posjetu ovom hramu umjetnosti.