Robot day: roboti u nastavi Informatike
Autor: Zoran Njegovan, 20. 10. 2023.

Krajem mjeseca listopada na nastavi Informatike Nazorovci su učili programirati tri vrste robota u sklopu Robot day projekta nastalog suradnjom četiri škole (OŠ Marčana i OŠ Juršići - uč. Sanela Bodiš, OŠ Jurja Dobrile Rovinj - uč. Jelena Tintor Dujmović i OŠ Vladimira Nazora Rovinj - uč. Ina Venier), Društva informatičara Pule i Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti (prof. Janko Žufić i studenti), a povodom obilježavanja Europskog tjedna programiranja (EU Code week).

Prije samog početka rada s robotima, učenicima je prikazan video u kojem se hrvatski programeri obraćaju učenicima motivirajućim i inspirativnim porukama kojima predstavljaju koliko je njihov posao svestran, kreativan te društveno koristan. Učenicima su se potom obratili i srednjoškolci (Srednja strukovna škola Samobor) koji se uspješno bave programiranjem, a prikazan je i veliki uspjeh učenika Udruge Pozitron koji su ove godine osvojili zlato na Svjetskom natjecanju iz robotike u Singapuru! Ovdje valja spomenuti kako se u pobjedničkom timu našao i bivši učenik naše škole Stefano Poropat. Zahvaljujemo svim sudionicima ovog projekta i studentima FOOZ-a, a velika zahvala ide i našim učenicima-asistentima koji pohađaju nastavu robotike i koji su pomagali ostalim učenicima u svladavanju robotičkih izazova!